Основна і найбільш значна галузь агропромислового комплексу — сільське господарство, а виробництво зерна — найбільш ефективна галузь у нашій області.
Проте, соціально-економічна криза та складні погодно-кліматичні умови 2002-2003 сільськогосподарського року негативно вплинули на виробництво зерна в реґіоні. Валовий збір зернових та зернобобових культур (без кукурудзи) в усіх категоріях господарств становив 542,8 тис. тонн, що майже вдвічі менше, ніж в минулому році.
Середня урожайність зернових знизилась з 23,2 ц з га в 2002р. до 15,8 ц в 2003р. Для досягнення цих результатів сільськогосподарські товаровиробники доклали чималих зусиль в подоланні перешкод природи. Повністю загинуло озимих культур до закінчення сівби ярих 92,3 тис. га, з них пересіяно ярими 61,8 тис. га. Загинуло 95 тис. га ярих зернових культур, включаючи кукурудзу на зерно.
Надзвичайно сприятливі погодні умови склалися у 2003 році для вирощування кукурудзи. Валовий збір кукурудзи на зерно становив 111,5 тис. тонн, що більш ніж у два рази перевищує обсяг минулих років. Урожайність зернової кукурудзи в усіх категоріях господарств зросла на 77,4 відс. і становила 29,8 ц з га, в сільськогосподарських підприємствах — на 68,8 відс. і складає 29,2 ц з га.
Соняшнику на 3 листопада 2003 року зібрано 268,7 тис. тонн або на 25,7 відс. більше, ніж у минулому році, що досягнуто, в основному, за рахунок збільшення площ.
Валовий збір цукрових буряків (фабричних) знизився на третину за рахунок зменшення площ посіву наполовину, овочів — на 7,5 відс. Картоплі накопано у 1,5 рази більше, ніж у 2002 році за рахунок підвищення урожайності з 55 ц з га до 88 ц.
Під урожай 2004 року посіяно 228,5 тис. га озимих культур (89,8 відс. до прогнозу), у тому числі на зерно — 222,2 тис. га.
За 10 місяців 2003 року всіма категоріями господарств реалізовано 49,7 тис. тонн худоби та птиці (у живій вазі), що на 7,6 тис. тонн більше рівня минулого року. Молока вироблено 347,2 тис. тонн, або на 1,3 відс. більше, ніж у минулому році, яєць — 499,4 млн. штук (113 відс.).
Перебудова господарських відносин в аграрному секторі позначилась і на структурі реалізації продукції сільського господарства. Аналіз структури продажу сільськогосподарської продукції свідчить: переважаючими напрямками реалізації є продаж комерційним структурам, іншим підприємствам та продаж на ринку. Реалізація за вільними каналами приваблює товаровиробників можливістю швидкого збуту виробленої продукції та своєчасних розрахунків.
Розвиток ринкових відносин між виробником та споживачем дають можливість сільськогосподарським підприємствам поліпшити своє фінансове становище та умови праці своїх працівників.
Позитивним фактором роботи сільськогосподарських підприємств області у 2003 році є зростання реалізації продукції переробним підприємствам в порівнянні з відповідним періодом минулого року на 8,8 млн. грн. Основними причинами зацікавленості господарств у реалізації продукції переробним підприємствам є те, що це найбільш стабільний і організований ринок збуту, який дає можливість отримати дотації та надбавки, передбачені урядовими постановами.