У Луцьку переселенці та місцева влада сіли за круглий стіл
30-04-2015, 18:4729 квітня в конференц-залі готелю «Україна» відбувся круглий стіл переселенців, що мешкають у Луцьку, та місцевої влади на тему «Волинь-Донбас. Єдина Україна. Шляхи інтеграції переселенців в місцеву громаду м. Луцьк». Захід організований ГО «Переселенці Криму та Донбасу» та здійснювався в рамках проекту «Громадські дії на підтримку Криму та сходу України», що реалізує Громадська спілка «Освітній дім прав людини в Чернігові» при сприянні Національного фонду на підтримку демократії (NED).
Під час зустрічі її ініціатори, а саме члени ГО «Переселенці Криму та Донбасу», звернули увагу місцевої влади на ряд важливих для них питань.
«Із першочерговими гострими проблемами переселенців місцева влада і волонтерські організації Луцька впорались. Деяким переселенцям надано тимчасове житло, допомога в забезпеченні харчуванням, усі діти влаштовані у навчальні заклади. Разом із тим, через рік після початку військового конфлікту на сході України багато родин переселенців визначились із постійним місцем проживання, отож їм потрібно вирішити питання працевлаштування та забезпечення житлом. На нашу думку, треба розробити цільову Програму по сприянню інтеграції переселенців з Криму та Донбасу в місцеву громаду Луцька» – говорить голова ГО «Переселенці Криму та Донбасу» Олена Черенкова.
Переселенці зазначили, вони намагаються самостійно вирішувати свої проблеми, але без підтримки місцевих органів влади їм просто не обійтися. Так, члени громадської організації «Переселенці Криму та Донбасу» звертались до місцевої влади з ініціативою відремонтувати закинуті будинки, недобудови, аби пристосувати їх для проживання малозабезпечених переселенців. Однак більшість таких будинків знаходяться на балансі у різних відомств, тому місцева влада не може видати дозвіл на проживання.
«Наші активісти знайшли у Луцьку більше десятка недобудованих, занедбаних та покинутих будівель, які геть не прикрашають Луцьк, як місто. Ми готові самі шукати інвесторів, спонсорів, аби відремонтувати ці будинки та надати нашим людям житло. Дай Бог, рано чи пізно, війна на Сході скінчиться та більшість нас повернеться додому. А ці відремонтовані будинки, створене нове соціальне житло залишаться громаді міста, залишаться Луцьку. Тобто, при вирішенні цієї проблеми всім би було добре – і місту, і нам» - пояснив член ініціативної групи ГО «Переселенці Криму та Донбасу» Володимир Ямпольський.
Втім, Олена Черенкова розповіла, що є й позитивні результати. Вже є певні домовленості про те, що в селі Угринів школа, яку мають закривати, буде перевлаштована на гуртожиток для переселенців.
«Ми самі шукаємо спонсорів, аби переобладнати цю будівлю на гуртожиток: зробити там кімнати для проживання, кухню, душ, туалети, купити ліжка та інше. На Волині 148 малоукомплектованих шкіл, які після закінчення учбового року будуть закриті – держава скорочує кількість учбових закладів. Можливо, рух в цьому напрямку стане вирішенням проблеми житла для переселенців по всій Україні» - зазначила голова ГО «Переселенці Криму та Донбасу».
Щодо проживання переселенців у сільській місцевості, Володимир Ямпольський зазначив, що нема такої проблеми, начебто переселенці взагалі не хочуть їхати до села. Багато хто виїхав та дуже задоволений результатом. Але є люди, які просто непристосовані до проживання у сільській місцевості. Серед переселенців є чимало висококваліфікованих фахівців – ці люди вміють працювати та заробляти на життя у місті.
Крім житла обговорювали й інші питання. Так, наприклад, переселенців цікавило, чи мають вони можливість оздоровити своїх дітей. На це чиновники відповіли, що можливість є – вже можна дізнаватись про дитячий відпочинок у таборах в директорів шкіл, в профкомах, місцева влада розглядає інші варіанти.
Ще одним питанням, яке визиває неабиякий резонанс у суспільстві, є кошти, які, начебто виділяються з-за кордону на потреби переселенців в області України. Переселенці зазначили, що неможливо відстежити кому, коли, та як розподіляються ці кошти та чи отримують їх переселенці взагалі. Було б доречно, аби це питання стало більш прозорим. Говорили й про окремі нюанси та випадки реєстрації переселенців та оновлення документації, про працевлаштування та роботу громадської організації та Центру зайнятості у цьому напрямку, та ще багато про що.
Підсумком цієї зустрічі можна вважати пропозицію влади активістам зі Сходу запропонувати своїх представників в Громадську раду при Волинській ОДА. Також буде створена Робоча група з числа переселенців і чиновників для розробки цільової «Програми по сприянню інтеграції переселенців з Криму та Донбасу в місцеву громаду Луцька та комплексного вирішення їх проблем».