Мінеральні добрива – ціна питання
9-07-2016, 23:01Що потрібно зробити, щоб підвищити якість ґрунту і, відповідно, якість та кількість сільськогосподарської продукції? Як забезпечити високу урожайність культур? На всі ці питання є лише одна відповідь: потрібно застосовувати у своїй діяльності мінеральні добрива. На сьогоднішній день такі хімічні суміші користуються величезним попитом у сільгосппідприємств, фермерських господарств та аграрних фірм по всьому світу. Але як визначити, наскільки застосування мінеральних добрив є економічно вигідною справою? Чи забезпечується таким чином рентабельність господарської діяльності?
Ціна мінеральних добрив: від чого залежить?
Виробник, склад підживлення, якість, пакування – все це та багато чого іншого входить у підрахунок вартості добрив. Крім того, до уваги береться і транспортування, і постачальник. Звичайно, якщо агрохімічний завод знаходиться на території нашої країни, то ціна мінеральних добрив буде значно нижчою за ті суміші, які привезені із-за кордону. В зв'язку з тим, що найчастіше добрива купуються певним підприємством у великих кількостях, постачальники пропонують постійним клієнтам гнучкі системи знижок, що допомагає зекономити чималу суму.
Чому не варто обирати найбільш дешеві агрохімікати? Тому що навряд чи їхня якість є високою та такою, що відповідає усім вимогам і нормам. Не потрібно забувати, що мінеральні добрива здатні впливати і на ґрунти, і на культури, і на сільгосппродукцію, яку згодом будуть споживати у якості їжі люди та у якості корму худоба. Таким чином, під загрозою також знаходиться і здоров'я людини. Мінеральні добрива, накопичуючись у землі, негативно впливають на навколишнє середовище, а деякі з них можуть виділяти вкрай шкідливі речовини. Тому, відповідальний виробник ніколи не купить добрива неякісні з метою заощадити гроші.
Як розрахувати економічну доцільність використання добрив?
Економісти, що працюють в аграрному секторі, та й самі агрономи, знають чотири способи розрахунку доцільності використання мінеральних добрив. Найбільш ефективним з них є окомірний. Все просто: прораховується можлива втрата урожаю, якщо не використовувати підживлення, та вартість такої втрати. А потім – вираховується ціна застосування добрив. З цих двох цифр і стає ясним, потрібно чи ні купувати агрохімічні засоби.
Як показує практика, більшість таких прорахунків закінчується придбанням мінеральних добрив. Адже вони – це найбільш ефективний інструмент отримання високого урожаю.