Зміни в сфері переливання крові: на що чекати і як це буде
16-05-2020, 14:48Наразі думка про те, що переливання крові необхідне тільки в критичних ситуаціях, є дещо застарілою. Різноманітні компоненти крові зараз активно використовуються для лікування найрізноманітніших хвороб. Представники ВООЗ впевнені, що кожен четвертий житель планети Земля хоча б один раз у житті потребував переливання крові. Логічно, що в Україні цьому питанню приділяється чимала увага і відбувається реформування самої системи.
У чому полягатимуть зміни?
Всі продумані реформи в центрах переливання крові будуть реалізовані до 2022 року і дозволять спеціальним центрам стежити за якістю крові та актуальних компонентів, які будуть відправлятися в лікарні. МОЗ також планує створити єдину систему контролю та реєстрації донорів. По факту очікується, що до самої системі будуть залучені:
- МОЗ, яке буде відповідальним за контроль та ліцензування;
- Центр громадського здоров’я МОЗ, який зробить акцент на інформаційній та координаційній підтримці центрів;
- Національна служба здоров’я, яка потурбується про вчасну оплату вартості самої крові та її компонентів.
Центри крові будуть покращені та зможуть на більш сучасному рівні зберігати/переробляти отриманий матеріал. Очікується, що починаючи з 2022 року держава візьме на себе фінансові зобов’язання щодо оплати медичної процедури, яка включає в себе необхідність переливання крові.
В чому буде проявлятися відмінність роботи?
Зараз медичні заклади відбирають, тестують, перероблюють, зберігають і видають кров на запит лікарів. Після проведення реформи, станція буде здійснювати тільки збір, перевірку та переробку матеріалу, а самі лікарі повинні будуть аргументувати необхідність використання компонентів крові у тому чи інакшому випадку. Тільки тоді НСЗУ здійснить фінансовий переказ.
Цікаво зазначити, що чимало працівників центрів переливання крові вважають, що донорство не повинно винагороджуватися фінансово. Справа в том, що гроші являються стимулом для багатьох людей, які знесилені та мають низький рівень гемоглобіну. В результаті працівники станції повинні переривати процес збору крові і приводити до тями донора, організм якого явно не дуже радий проведеному процесу. В результаті реформатори не виключають можливість і введення безоплатного режиму здачі крові. Наразі ведуться розробки інформаційної кампанії та підвищення рівня популярності донорського руху.